Robotel Derneği için 3D yazıcı

DESTEĞİNİZLE EL ELE: ROBOTEL

Biz hiçbir zaman engellerin önümüzü kesmesini sevmedik. Ya üstünden atladık ya eğildik altından geçtik ya da üstesinden gelmenin başka bir yolunu bulduk. Ne olursa olsun mücadeleyi hep çok sevdik. İşte bu ruhu, tüm engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini yükseltecek bir fikirle buluşturarak bugün karşınıza çıktık.

Gelişen teknolojiyle engellerin üstesinden gelinebileceğini göstermek için yola koyulduk. Gönüllülerden oluşan ve kısa sürede büyüyen ailemizle; el ve parmak deformasyonu olan çocuklarımıza Robotel dediğimiz mekanik uzuvları 3 boyutlu yazıcılar (3D printer) ile üreterek tamamen ÜCRETSİZ biçimde teslim etmeye başladık.

Bugün, ülkemizin her köşesindeki ihtiyaç sahiplerine, özellikle de çocuklara ulaşıyoruz. Çocuklarımızın yanı sıra; mülteci ve gazilerimizin de içinde bulunduğu yetişkin yaştaki ihtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Küresel bir hareketin Türkiye ayağı olarak yürüttüğümüz çalışmalarla; proteze erişimi olmayan vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmayı, kendilerini eksik değil ‘özel’ hissetmelerini ve yaşama sıkı sıkıya tutunmalarını amaçlıyoruz.

Ancak mevcut 3D yazıcılarımız sadece çocukların kullanımına uygun boyutlarda robot el yapmamıza olanak sağlıyor. Daha fazla sayıda ihtiyaç sahibinin derdine derman olabilmemiz için büyük boyutlarda ürün elde edebileceğimiz 3D yazıcılara ihtiyaç duyuyoruz.

Engellerin ortadan kaldırılmasında sosyal sorumlu bir çalışma olan projemize desteklerinizi bekliyoruz.

Robot Ellerle Engeller Ortadan Kalkacak…

Doğuştan gelen uzuv bozuklukları ya da kaza sonucunda oluşan el ve parmak kayıpları nedeniyle pek çok kişi proteze ihtiyaç duyuyor. Özellikle çocukların 18 yaşına kadar protez ele erişimi oldukça sınırlı. Üstelik, çocuğun gelişimiyle birlikte sık sık protez değiştirme zorunluluğu, gelir seviyesi düşük aileleri oldukça zorluyor. Gelişimini tamamlayana kadar çocukların protezden yoksun kalması ise pek çok fiziksel ve sosyal problemi beraberinde getiriyor.

 Biz hep çocuklarımızın sosyal hayatın gerisinde kalmadığı, her birinin özgüvenli biçimde yarınlara uyanacağı ve engellerin yaşamlarına bağ olmadığı bir dünyanın hayalini kurduk.

 Bu hayal doğrultusunda; masaüstü yazıcılarımızla ihtiyaç sahiplerini ücretsiz olarak robot ellerle buluşturuyoruz. Bu eller tamamen mekanik bir sistemle çalışıyor, dirsek ve bileğin hareketiyle tam kavrama sağlıyor. Bu da günlük yaşamlarında kişiye hem özgüven hem de hareket kabiliyeti sağlıyor. Üstelik robot eller her kişiye ve ihtiyaca özel olarak tasarlandığı için oldukça kullanışlı; çünkü yapısı itibarıyla fonksiyonel, yapım maliyeti olaraksa ucuz. Bu özellikleriyle alışılagelmiş protezlerden oldukça farklı.

 Her Yaştan İhtiyaç Sahibine Yardım Eli Uzatabilmek için Kolları Sıvadık.

 Mevcut 3 boyutlu yazıcılarımız ancak 20x20x20 cm boyutlarında robot el yapmamıza olanak sağlıyor. Elde edilmek istenen ürün bu ebatlardan büyükse parçalı üretim yapmak zorunda kalıyoruz. Parçalı üretim ile birlikte ihtiyaç sahiplerinin birer uzvu olacak robot ellerin sağlamlık problemleri ortaya çıkıyor.  

 Yaşama sıkı sıkıya tutunan ellerin sayısını arttırabilmek, yetişkin yaştaki ihtiyaç sahiplerine protezler üretmek ve daha çok kişinin ihtiyacını karşılamak için büyük ölçülerde (40x40x40 cm) baskı yapabilen 3 boyutlu yazıcılara ihtiyaç duyuyoruz.  Sağlayacağınız destekle bu özelliklerde en az bir adet 3 boyutlu yazıcı alabileceğiz.

 Her yaştaki bireye, farklı boyutlarda robot el üretimi yapmamız için gelin, siz de yapacağınız bağışlarla engelleri ortadan kaldırma çalışmalarımıza el verin. Çocuklarımız sizin sayenizde yaşama hiç bırakmayacakmış gibi sarılsın. El ele verdiğimizde çok kişinin yaşamını değiştirebiliriz, buna inanın!

Referans bulunamadı..
Aytul Ercil
Nurçin Ay
Degerhan Usluel
Solidict Yazılım ve Danışmanlık A.Ş
Gizli Bağışcı
Gizli Bağışcı
Gizli Bağışcı
Gizli Bağışcı
Gizli Bağışcı
Gizli Bağışcı
Gizli Bağışcı
Gizli Bağışcı
Gizli Bağışcı
Dogan Taskent
okan cengel
Murat Kucukgirgin
zehra doruk
TTGV

Toplam Bütçe:

Projenin bütçe hedefine ulaşmasından hemen sonra yazıcının satın alma süreçlerine başlanacaktır.

  • 3D yazıcının satın alınması 15.03.2018