Koruncuk Vakfı - Maker Atölyesi

MAKER ATÖLYESİ İLE GELECEĞİ TASARLIYORUZ

 Çocuklar için attığımız her adım, aslında geleceğimiz adına atılan bir adımdır. Çocukların dünyasını iyileştirmeyi amaçlamış gönüllüler tarafından 1979 yılında kurulan Koruncuk Vakfı olarak, bizler her çocuğun insan haysiyetine yakışır şekilde yaşama hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla kurduğumuz ve yaşattığımız “Çocuk Köyleri” ile ihmal görmüş ve kişisel varlığı tehdit altında olan, korunmaya muhtaç çocukların; sağlıklı gelişmeleri, eğitimle buluşmaları, kişisel yeteneklerini geliştirmeleri için çalışmalar yürütüyoruz.

 Bizim için her çocuk ayrı bir dünyadır. Önemli olan onun dünyasını keşfetmek ve içindeki yaratıcılığı dışa çıkarmasını sağlamaktır. Topluma kazandırıldıkları takdirde ülkemizin en büyük değerleri arasında yer alacak evlatlarımızın nitelikli eğitimine kapılar açmak ve yaratıcılık deneyimlerini geliştirmek en büyük amacımız. Bu kapsamda onları kodlama, tasarım, robotik ve elektronik teknolojiler hakkında bilgilendirmek ve hayata daha iyi hazırlamak için çocuklarımızı Maker Atölyelerle buluşturmayı planlıyoruz.

 Koruncuk Vakfı’na ait Bolluca Çocuk Köyü içerisindeki bilgisayar dersliğini Maker Atölye’ye dönüştürmek ve geleceği birlikte tasarlamak için desteklerinizi bekliyoruz.

 Yeni Nesil Üretim Merkezleri

Maker Atölye 4. sanayi devrimi ile yaygınlaşan teknoloji ve metotları kullanarak disiplinler arası inovatif projelerin yapımını kolaylaştırmak üzere hazırlanan bir ortamdır. Burada evlatlarımız tüketim yerine üretim ve paylaşım kültürünü benimser. Tasarım ve üretim teknolojileri, elektronik ve robotik araçlar ve geleceğin dili olan kodlama başlıkları altında çeşitli yeni nesil beceriler kazanır. Her çalışma bir başka soruyu beraberinde getirir ve çocuklar soru sormaya, öğrenmeye, üretmeye ve kendilerini geliştirmeye başlar.

 Maker Atölye’de 3 boyutlu baskı teknolojilerinden geleneksel üretim tekniklerine, tasarım odaklı düşünme yöntemlerinden elektronik ve robotik projelere, nesnelerin interneti çalışmalarından çeşitli kodlama dillerine kadar pek çok alanda çalışma yapılabilir.

 Bolluca’dan Teknoloji Yükselecek

Bolluca Çocuk Köyü bilgisayar dersliğimizi Maker Atölye’ye dönüştürerek, geleceğimiz olan çocuklarımıza farklı dünyalar sunacak, Çocuk Köyü’müzü teknolojinin filizlendiği bir merkez haline getireceğiz.

 Bu kapsamda mevcut donanımlara ek olarak 3 boyutlu yazıcı, el aletleri ve vidalama & matkap seti, silikon tabancası, havya, Arduino eğitim setleri, Makey Makey elektronik kitleri, mBlock robot setleri gibi maker araçları ve donanım malzemelerinden oluşan bir paket temin edeceğiz.

 Koruncuk ailesinden belirlenen bir ekibin Pro-Maker eğitimleri almasını sağlayacağız. Böylelikle maker araçları ile ilgili proje yapabilecek seviyede bilgilendirilecek olan ekibimiz, Maker Atölye’ye mentorluk edebilecek.

 Teknolojiyi Halkla Buluşturacağız…

Burada kuracağımız Maker Atölye sadece bir teknoloji atölyesi olmakla kalmayacak, yapacağımız çalışmalarla Bolluca Köyü’nü bir teknoloji atmosferine çevirmemize yardımcı olacaktır. Bu kapsamda Bolluca Çocuk Köyü sakinlerine bir Maker Panayırı düzenlenecek. Düzenlenen panayırda her yaştan katılımcılara yeni nesil tasarım, üretim ve paylaşım kültürünü tanıştıran atölye çalışmaları yapılacaktır. Böylelikle her yaştaki bireylerin kişisel gelişimine destek verecek, onların teknolojiye olan farkındalığını artıracağız.

 Yapacaklarımızın Teminatı Başarılarımız

“Korunmaya muhtaç çocuklar konusunda” yaptığı özverili ve başarılı çalışmalarından dolayı 2005 yılında, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyince “ECOSOC Özel Danışmanlık Statüsü" verilmiş olan derneğimiz sosyal fayda amacıyla hareket eden, vakıf gönüllüleri, dostları ve bağışçıları ile ilerleyen bir sivil toplum kuruluşudur.

  “Bir çocuğun mutluluğu dünyalara bedeldir…” diyerek çıktık yola. Tüm çocuklarımızın gülmesi, gelecekte güven dolu bireyler olarak yer alabilmesi için çalıştık, çalışıyoruz. Bugün kurduğumuz hayale desteklerinizi, Türkiye’nin geleceğine katkılarınızı bekliyoruz.

Referans bulunamadı..
Destekçi Bulunamadı..

Toplam Bütçe:

Proje başarı ile fonlandıktan sonra hızlı bir şekilde gerekli satın almalar yapılarak atölyenin kurulumuna başlanacaktır.

  • Satın almalar 01.03.2018